استفاده از سماق دودی در صنعت رنگرزی یزد

سماق دودی، ادویه غنی لبنانی که اگر اشتباه کنید سمی است. راس، سماق یا سماق ادویه‌ای است که بسیاری آن را معادل زردچوبه می‌دانند، هم برای طعم دادن و هم برای کمک‌های غذایی آن. اما باید مراقب باشی.

سماق اغلب در دستور العمل های کشورهایی مانند لبنان، اردن و اسرائیل استفاده می شود. در سال‌های اخیر ما انواع مواد و ادویه‌های عجیب و غریب را در آشپزی غربی وارد می‌کنیم و بسیار مد شده است.

جنس آن با 250 گونه گیاهی دیگر مشترک است و گونه های مختلفی نیز در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری به ویژه در آسیا و آفریقا کشت می شود.

سماق

همانطور که همکار ما آندریا نونیز-تورون در TICbeat به ما می گوید، سماق مختلفی سمی وجود دارد، سموم توکسودندرون ورنیکس . به راحتی قابل تشخیص است زیرا برگ ها و میوه های آن سفید است، در حالی که سماق خوراکی نارنجی یا قرمز است.

با این حال، سماق معمولی که سبز است نیز سمی است، بنابراین اگر رنگ آن مایل به قرمز نباشد، نباید آن را کاشت و مصرف کرد . منطقاً سماقی که در فروشگاه ها می فروشند کاملاً خوراکی است.

و این ادویه برای چه استفاده می شود؟ عمدتا برای چاشنی گوشت، ماهی، برنج و سالاد . این بسیار خوشمزه است و در بسیاری از آشپزخانه ها مورد استقبال قرار می گیرد. رومی ها قبلاً از آن برای جایگزینی سرکه یا لیمو استفاده می کردند.

فراتر از جایگاه آن به عنوان یک ادویه، متخصصان تغذیه سعی می کنند دریابند که آیا فواید سلامتی نیز دارد یا خیر.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که سماق خشک تقریباً از 71٪ کربوهیدرات، 19٪ چربی و 5٪ پروتئین تشکیل شده است. البته تمام چربی آن سالم است، زیرا حاوی اسید اولئیک است که برای قلب مفید است و اسید لینولئیک که برای حفظ سلامت پوست و غشای سلولی ضروری است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.